Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca – to specjalizacja stomatologiczna, która uwzględnia różnice w budowie zębów w okresie rozwojowym oraz psychologiczne aspekty leczenia dzieci.

Stomatologia dziecięca w gabinecie.

Wizyta adaptacyjna – to pierwszy kontakt dziecka z gabinetem dentystyczny. Dziecko poznaje miejsce, lekarza i personel pomocniczy, nabiera zaufania. Ważne by była przeprowadzona najpóźniej do 2 roku życia, zanim rozboli pierwszy ząb. Pozwala to zaoszczędzić dziecku traumatycznych przeżyć, które mogą mieć wpływ na jego późniejsze kontakty z dentystą. Wizyta adaptacyjna trwa ok. pół godziny. Delikatnie i z uwagą, często w formie zabawy oswajam dziecko, zapoznaję ze sprzętem i akcesoriami w gabinecie. O wszystkim, co będzie się działo,  opowiadam w możliwie najprostszy sposób, językiem dziecka i jednocześnie staram się wzbudzić w nim ciekawość. Po zakończeniu wizyty mały, dzielny pacjent otrzymuje nagrodę za odwagę, która jednocześnie ma być zachętą do następnych spotkań.

Zachęcam rodziców do pozytywnego nastawienia dziecka do wizyty adaptacyjnej, nie straszenia dentystą i nie przekazywania swoich złych doświadczeń z dzieciństwa – obecnie leczenie może i powinno odbywać się bez bólu i w przyjaznej atmosferze.

Wizyty kontrolne – mają na celu przeprowadzanie badania stanu uzębienia mlecznego i mieszanego u dzieci oraz kontrolę higieny jamy ustnej. Zalecane co 3-4 miesiące.

Instruktaż higieny jamy ustnej – to szczegółowe wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania, dentysta dobiera odpowiednią metodę szczotkowania uwzględniając wiek i zdolności manualne dziecka. Następnie pokazuje w jaki sposób należy czyścić zęby, żeby skutecznie oczyścić każdą powierzchnię – do demonstracji prawidłowego posługiwania się szczoteczką do zębów zwykle wykorzystywany jest specjalny model. Dentysta może też doradzić w wyborze odpowiedniej szczoteczki do  zębów, pasty i przyborów dodatkowych.

Impregnacja zębów – zabieg umożliwiający zachowanie zęba mlecznego stosowany przy bardzo dużym zniszczeniu próchnicowym, kiedy założenie wypełnienia jest niemożliwe. Polega na wysyceniu rozmiękczonej przez próchnicę tkanki zęba roztworem azotanu srebra w celu jej utwardzenia i zahamowania próchnicy.

Lakowanie zębów – zabieg profilaktyczny mający na celu zabezpieczenie przed bakteriami próchnicotwórczymi bruzd i zagłębień anatomicznych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Wykonywany jest bezpośrednio po wyrżnięciu się całej powierzchni żującej zęba i polega na uszczelnieniu bruzd specjalnym lakiem z dodatkiem fluoru. Stan laku należy następnie kontrolować i w miarę potrzeby uzupełniać w miejscach gdzie uległ starciu lub wypłukaniu.

Fluoryzacja zębów – zabieg profilaktyczny którego celem jest wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem z zawartością fluoru.

Leczenie zębów mlecznych – wbrew rozpowszechnionym dawnie przekonaniom, że zębów mlecznych się nie leczy, jego zaniedbanie może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Nieleczone ubytki próchnicowe zębów mlecznych prowadzą do powstawania stanów zapalnych i konieczności usunięcia zęba a ich przedwczesna utrata przyczynia się do powstawania wad zgryzu. Swoim mały pacjentom proponuję leczenie w znieczuleniu raz kolorowe wypełnienia – dziecko samo może zdecydować o jego kolorze. Możemy też wykonać tęczowe wypełnienia składające się z kilku kolorów, co zwykle bardzo podoba się dzieciom.